Shorts – Trinational Film festival of the university of applied Sciences offenburg

April 9 – 13 2024 at FORUM Offenburg

2024 is a special year for the Trinational Film Festival at Offenburg University of Applied Sciences:

25 years of SHORTS, which began in 1999 as a showcase of eight films and has established itself in 2024 as a student film festival with almost 500 film submissions from Switzerland, France and Germany.

This year’s program includes 77 films in the categories: Short, medium-length, animation and documentary films in the respective competitions. Many contemporary issues will be dealt with, focusing on war and antisemitism, emancipation and women’s rights as well as family relationships.

The award ceremony will take place on Friday evening, April 12 at 7 p.m. and prize money of 10,000 will be awarded.

The anniversary of the SHORTS will be celebrated on the evening of April 13 at the Kesselhaus in Offenburg.

We are looking forward to a great festival with you!

Showtimes 24

Tue April 9

7 pm – Theater 1 – Opening – Competition 1 – Men’s night: Life’s no walk in the park

Title Length Country Category
Ein Diktator beim Arbeitsamt 4 Min GER Short film
Quintessential Boredom 20 Min GER Short film
δ 5 Min GER Short film
Town Hall Square 9 Min GER Animation film
Adieu Gaston 15 Min FRA Short film
Sugarlust 2 Min FRA Animation film
Kugelrund 20 Min GER Short film

 

9 pm – Theater 1 – Competition 2 – Lone fighter

Title Length Country Category
D’ailleurs 16 Min CH Short film
Goldener Reiter 20 Min GER Short film
Kowloon 5 Min FRA Animation film
Der Turm 4 Min GER Animation film
El Mártir 30 Min GER Mid-length film
Wed April 10
5 pm – Theater 1 – Competition 3 – Real fantasy world

Title Length Country Category
Au 8ème Jour 8 Min FRA Animation film
Greenhouse Studies 10 Min GER Short film
Exode 4 Min FRA Animation film
Haiwäg 14 Min CH Short film
Comma 4 Min GER Animation film
Le Bruit du Silence 8 Min FRA Animation film
Paumo d’amour 6 Min FRA Animation film
Schlafende Pferde 20 Min CH Short film

 
5 pm – Theater 8 – Doc 1 – Searching and Finding

Title Length Country Category
24 Hours: Paula Hartmann 11 Min GER Documentary
Tochterzelle 8 Min CH Documentary
Ein dicker Sommer 19 Min GER Documentary
Unsere Zeit, unser Zustand. 11 Min GER Documentary
Dans l’ombre de Jinshuai 4 Min FRA Documentary
Die Angst vor dem Anderssein 10 Min GER Documentary
Kleine Fenster 8 Min GER Documentary
Ligne de Vie
3 Min FRA Documentary

 
7 pm – Theater 1 – Competition 4 – WOMEN 100%

Title Length Country Category
Don’t Ask Me Anything 12 Min GER Short film
Diagnosis 4 Min CH Animation film
when i bleed 16 Min GER Short film
Wolke Z 17 Min GER Short film
Trip To The Zoo 2 Min GER Short film
Plainte 7 Min FRA Animation film

 
7.30 pm – Theater 8 – Doc 2 – Remembering and Mourning

Title Length Country Category
Das Verschwinden Vor Dem Inneren Auge 27 Min GER Documentary
Mamele, Mamele, deck mich zu 21 Min CH Documentary
Amédée 21 Min FRA Documentary
duaiterz 7 Min CH Documentary
Von Tieren und Menschen 23 Min CH Documentary
Lucía 20 Min GER Documentary

 
9 pm – Theater 1 – Competition 5 – There’s no love like the future love.

Title Length Country Category
Flut 7 Min CH Short film
Haus am Hang 23 Min GER Short film
Nature Attack 3 Min FRA Short film
Unstern 36 Min GER Mid-length film
Natürl:Ich 2 Min GER Animation film
Pull 2 Min GER Animation film
Pussy Love 4 Min GER Animation film

 

Thu April 11

5 pm – Theater 1 – Competition 6 – Feeling in between

Title Length Country Category
no one like you 17 Min GER Short film
ANNA – A Tale for tomorrow 40 Min GER Mid-length film
Clock-Ai 4 Min GER Animation film
Non 5 Min FRA Animation film
Hooked on Illusions 4 Min GER Animation film
ZwischenZeit
15 Min GER Short film

 

5 pm – Theater 8 – Doc 3 – Brave New World

Title Length Country Category
Hochstapler-Gefühle — Das Impostor-Syndrom und seine Folgen 21 Min GER Documentary
Peripheria 21 Min GER Documentary
Zuckerberg, You Owe/Own Me 14 Min FRA Documentary
Remember, broken crayons colour too 13 Min CH Documentary
Prince Kevin I 11 Min GER Documentary

 

7 pm – Theater 1 – Competition 7 – Of Fathers and Daughters

Title Length Country Category
Zwischenstopp 3 Min GER Short film
Ne m’oublie pas 8 Min GER Animation film
Donnerstag 16 Min GER Short film
Realität 2 Min GER Short film
Les Fugitifs 14 Min FRA Short film
Menschmaschine 3 Min GER Short film
Kruste 26 Min GER Mid-length film

 

7 pm – Theater 8 – Doc 4 – Oppression and Violence, Past and Present

Title Length Country Category
Ich Fühl‘ Deine Stille 17 Min GER Documentary
Luka 12 Min GER Documentary
Shattered Memories 18 Min GER Documentary
War Life Balance 15 Min GER Documentary
Mahitaji Maalum – Der Wunsch nach Selbstverwirklichung in Tansania 31 Min GER Documentary
ANDROMEDA – Wer hat Nord Stream zerstört? 7 Min GER Documentary

 

9 pm – Theater 1 – Competition 8 – Under Pressure

 

Title Length Country Category
Elsa 14 Min GER Short film
High Speed Train 6 Min GER Animation film
Ventil 13 Min GER Short film
VIC 16 Min GER Short film
Stabat Mater 13 Min FRA Animation film
Lange nicht gesehen 20 Min GER Short film
Fri April 12

7 pm – Theater 1 – Awards Ceremony & Winning Films

Sat April 13

Anniversary Celebration “25 Years of Shorts” – Kesselhaus Offenburg – 7 pm: Invited Guests – 9 pm: Open Door

shorts Films 2024

24 Hours: Paula Hartmann

24 Hours: Paula Hartmann

Tirza Simon, Alan Chadenas

Hochschule RheinMain

Germany

Adieu Gaston

Adieu Gaston

Victor Guilbaud

ESRA

France

Amédée

Amédée

Fabian Jestin

Université Paris 1 Panthéon-Sorbonne

France

ANDROMEDA – Wer hat Nord Stream zerstört?

ANDROMEDA – Wer hat Nord Stream zerstört?

Niklas Poweleit

HAWK Hildesheim

Germany

ANNA – A Tale for tomorrow

ANNA – A Tale for tomorrow

Jonathan B. Behr

Filmakademie Baden-Württemberg

Germany

Au 8ème Jour

Au 8ème Jour

Agathe Sénéchal, Alicia Massez, Elise Debruyne, Flavie Carin, Théo Duhautois

Pôle 3D

France

Clock-Ai

Clock-Ai

Brandon Lloyd Hermann

Hochschule Offenburg

Germany

Comma

Comma

Sonia Leliukh

Kunsthochschule für Medien Köln

Germany

D’ailleurs

D’ailleurs

Camille Briffod

Zürcher Hochschule der Künste

Switzerland

Dans l’ombre de Jinshuai

Dans l’ombre de Jinshuai

Luc Jossinet

EFAP - Paris

France

Das Verschwinden Vor Dem Inneren Auge

Das Verschwinden Vor Dem Inneren Auge

Adrian Schwartz

Hochschule Für Gestaltung Karlsruhe

Germany

Der Turm

Der Turm

Adrianna Fraszczak, Rene Krisanov, Mika Weber

Münster School of Design - FH Münster

Germany

Diagnosis

Diagnosis

Melanie Gerber

Hochschule Luzern – Design Film Kunst

Switzerland

Die Angst vor dem Anderssein

Die Angst vor dem Anderssein

Jan Horvath

Hochschule Offenburg

Deutschland

Don’t Ask Me Anything

Don’t Ask Me Anything

Aliyah Patillo

HAW Hamburg

Germany

Donnerstag

Donnerstag

Maja Bresink

Filmakademie Baden-Württemberg

Germany

duaiterz

duaiterz

Nedia Boutouchent

Hochschule Luzern – Design Film Kunst

Switzerland

Ein dicker Sommer

Ein dicker Sommer

Laura Hornberger

Filmakademie Baden-Württemberg

Germany

Ein Diktator beim Arbeitsamt

Ein Diktator beim Arbeitsamt

Alexander Peskador

Filmakademie Baden-Württemberg

Germany

El Mártir

El Mártir

Alejandro Mathé

ifs Internationale Filmschule Köln

Germany

Elsa

Elsa

Ole Hansen

Hochschule Offenburg

Germany

prices

1000€

Short film
up to 25 minutes

1000€

Mid-length film
up tp 25 minutes

1000€

Documentary
without length limitation

1000€

Animation film
without length limitation

1000€

Best Cinematography
across all categories

1000€

Best Sound
across all categories

1000€

Special Price
of the Jury

across all categories

1000€

Freedom Price of
 Offenburg City
across all categories

1000€

Reader Price of the
Mittelbadischen Presse
across all categories

1000€

Price of HS Offenburg
across all categories for a produktion from HS Offenburg

100€

Audience Award
per competition block

Presented by

Hochschule-Offenburg

partner

Mittelbadische Presse
FORUM CINEMAS

Sponsored by

schwarz
creative unit
reiff medien
foundersnet
SCHOELLMANNS
Hansert Design
Haus Zauberflöte

promoted and supported by

Verein der Freunde und Förderer

partner festivals

up and coming
Gassli Film Festival